بیشتر انسان ها بین پولدار بودن و ثروتمند بودن تمایزی قائل نیستند و فکر میکنند پول دار بودن و ثروتمند بودن فرقی باهم ندارند؛ ولی این دو مورد کاملا متفاوت اند و آنچه باید به آن توجه داشت این است که پولداران الزاما ثروتمند نیستند؛ ولی ثروتمندان بی شک یا پولدار هستند یا در آستانه ی پولدار شدن!

بنابراین اگر به دنبال زندگی ارزشمند هستین به دنبال ثروتمند شدن باشید؛ چون ثروتمندان هرگز فقیر نمی شوند؛ ولی پولداران زیادی در جهان وجود داشته اند که پول هایشان را با سرعت از دست داده اند؛ چون فقط پولدار بوده اند!

ثروت از هفت حلقه زنجیره ای تشکیل شده که به هم متصل اند :

نخستین حلقه و مهم ترین حلقه زنجیره «حلقه ذهنی» است.

حلقه ذهنی به درون انسان برمیگردد و آن نگرش است. به جرات میتوان گفت بزرگترین ثروت انسان و آنچه باعث بیشتر شدن خلق ثروت برای آدمی بوده نگرش اوست. نگرش مثبت یعنی پذیرفتن خویشتن در مقام موجودی ارزشمند و محترم. این گونه افراد باوری عمیق و ایمانی مستحکم درباره خود دارد و معتقدند که تمام باورهایشان را خلق خواهند کرد.

حلقه ی دوم زنجیره «حلقه سلامت» است.

سلامت جسمی به سلامت ذهنی کمک میکند و جسم سالم باعث می شود پتانسیل های نهفته انسان به انرژی آزاد شده تبدیل شوند. در نتیجه تمام باور های ذهنی را با قدرت انجام می دهد. این دو زنجیره باعث رشد و تکامل یکدیگرند. اگر پول و ثروت شما تأثیری در زندگی تان نداشته باشد، آیا باز هم برای آن ارزشی قائل هستید؟ بنابراین باید به شدت به سلامتی تان توجه کنید، منظورم داشتن تغذیه سالم، ورزش مستمر، احساس شادی درونی و تخلیه هیجانات و دورشدن از هر گونه استرسی است که باعث از بین بردن انرژی تان می شود. شاد باشید و برای شاد کردن دیگران هم تلاش کنید.

حلقه ی سوم زنجیره  ثروت «خانواده و ارتباطات اجتماعی» است.

در حقیقت، یکی دیگر از ویژگی های انسان ثروتمند سلامت ارتباطات خانوادگی و بین فردی است. اگر شما فردی باشید که روابط خانوادگی از هم گسیخته ای داشته باشید و نتوانید ارتباطات سالمی بین خودتان و همسرتان برقرار کنید و خانواده ای محروم از آرامش روحی باشید، چگونه میتوانید خودتان را فردی ثروتمند بدانیید؟

حلقه ی چهارم زنجیر «کسب و کار» است.

در حوزه شغلی باید دائم تلاش کنید و با بهره گیری از هوش ذاتی و هوش هیحانی تان، در حوزه کاری، خویشتن را به بالاترین سطح برسانید. هر روز باید محصول یا خدماتی بهتر از پیش ارائه کنید و هرگز ب جایگاه کنونی تان راضی نباشید. استیو جابز خلاق ترین رهبر کسب و کار قرن بیست و یکم هرگز به تولیدات کمپانی اش راضی نمیشد. او معتقد بود دستاورد هایش برای تا این لحظه خوب است؛ بنابراین کار بعدی باید بهتر از آخرین کارش باشد. او کسب و کارش را با این تفکر رهبری میکرد: «ما هنوز شاهکارمان را خلق نکرده ایم؛ بلکه آنچه خلق کرده ایم بهترین کارمان بوده است؛ بنابراین ساختن شاهکارمان هنوز در راه است و این راه را هرگز پایانی نیست.»

حلقه پنجم زنجیره «حلقه ی اقتصادی یا پولی» است.

هرچقدر سرمایه پولی شما بیشتر شود از آزادی مالی بیشتری برخوردار خواهید شد. پول باعث به وجود آمدن قدرت در حلقه های زنجیره شما می شود و سرعت شما را در راه ثروتمند شدن افزایش می دهد.

هواپیمای جنگنده به سوخت نیاز دارد و هواپیمای بمب افکن هم بدون بمب هایش معنا و مفهومی ندارد. حال اگر هواپیمای جنگی مجهز به بنزین و بمب باشد، میتواند بمب هایش را با قدرت بر سر دشمن بریزد ونابودش کند.

براساس همین مثال، پول هم میتواند چنین نقشی را در برابر مشکلات و مسائلی بازی کند که ریشه در بی پولی دارند و با پول میتوان آنها را از بین برد؛ بنابراین با سرعت به سمت ثروتمند شدن گام بردارید؛ زیرا پول اهرمی برای رشد کردن و رسیدن به آزادی است.

حلقه ششم زنجیره «خروج از ناحیه امن» است.

اگر به دنبال آزادی هستید، نمیتوانید ناحیه رفاهی و امن را انتخاب کنید و شما باید به دنبال راه های نرفته باشید. باید به دنبال به چالش کشیدن خود و شرایط باشید. باید به دنبال نوآوری باشید و راه های جدید و راهکارهای جدید را آزمایش کنید. باید پا در مسیر هایی بگذارید که بیش از این نرفته اید. تمام پیشرفت های امروز بشر مدیون فراتر رفتن از سرزمین های ناشناخته اش است. اگر بشر امروز به اعماق اقیانوس ها، آسمان ها و فراتر از آن، به فضا راه پیدا کرده به دلیل رروحیه جنگجویانه و مبارزه طلبانه اش است. در حقیقت، آدمی دسترسی به کامپیوتر و ابر کامپیوتر را مدیون ذهن نوآورانه اش می داند.

اگر آزادی و شادی و هیجان را میخواهید، چاره ای ندارد جز اینکه ناحیه امن زندگی تان را ترک کنید و به سرزمین ناشناخته های زندگی تان پا بگذارید. هرکاری را که تا امروز به هر شیوه ای انجام داده اید، امروز همان کار را به چالش بکشید، همان کار را بهتر و متفاوت تر انجام بدهید، به خودتان اجازه ی تن پروری و پذیرفتن شرایط موجود را ندهید. تنوع و نوآوری باید تبدیل به فرهنگ سازمانی یا فرهنگ خانوادگی تان شود، اگر بخواهید ناحیه امن و رفاهی را انتخاب کنید و از چالش و درگیر شدن با مسائل ناشناخته فرار کنید، خودتان را تبدیل به یک زندانی کرده اید و به اختیار خودتان، به دست خودتان دستبند زده اید و درهای آزادی را به روی خودتان بسته اید.

حلقه هفتم زنجیره «اثر گذاری» است.

شما زمانی می توانید دریافت کنید که پرداخت کرده باشید. هر انسانی اگر با این مسئولیت به دنیا بیاید که چیزی بزرگتر از خودش خلق کند و اثری بزرگتر از خودش در جهان هستی برجای بگذارد، چگونه جهانی خواهیم داشت؟ اگر هنوز اثری بزرگتر از خودتان خلق نکرده اید و اثری ماندگار بر جای نگذاشته اید، هنوز ماموریت شما به پایان نرسیده است. پس بهتر است همین الان به اثری بزرگتر از خودتان فکر کنید و شروع کنید، به دنبال کشف اتم نباشید. شما هم میتوانید با کاری ساده اثری بزرگ بر جای بگذارید. اگر بچه ای دارید بزرگ تر از خودتان بسازیدش. اگر ندارید روی انسان دیگری تاثیر بگذارید تا شما هم بتوانید انسان اثر بخش و تأثیر گذاری باشید. من به این گفته ها و نوشته ها اطمینان کامل دارم؛ چون زنده هستید و به شما فرصت زندگی کردن داده شده است. آیا همین یک دلیل کفایت میکند؟ بله، همین کافی است، اگر دیگران توانسته اند اثری بزرگتر از خودشان برجای بگذارند، شما میتوانید بهتر از آن خلق کنید. اثرگذاری زنجیره ارزشی شما را کامل میکند و شما را ثروتمند خواهد کرد.

من از شما میخواهم روی تک تک این حلقه های زنجیره ارزش آفرینی و ثروتمندی تمرکز کنید و هر حلقه آن را روی یک کارت جیبی بنویسید و هر روز نگاهشان کنید و به آنها فکر کنید. تمرکز کنید و دست به اقدام بزنید.

آنگاه به زودی متوجه می شوید شما انسانی ثروتمند هستید که هرکاری برای شما ممکن و شدنی است. حال یک بار دیگر مرور میکنیم تمام آنچه را امروز به آن دست پیدا کردیم.

آدمی ثمره این هفت اصل است:

۱٫      ذهن پویا و ثروتمند

۲٫      جسم و ذهن و روح سالم

۳٫      خانواده و ارتباطات سالم

۴٫      کسب و کاری ارزش آفرین

۵٫      پول

۶٫       نوآوری و به چالش کشیدن شرایظ موجود

۷٫      اثر گذاری بر دیگران و جهان هستی

“اکنون که این راز ارزشمند پی بردید دست به کار شوید و حتی یک لحظه را هم از دست ندهید. قله های پیروزی در انتظار شما هستند. آن ها را زیر پایتان بگذارید و پرچمتان را بر فراز آن به اهتزاز در آورید “

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *