بسیاری از افراد بارها در شرایط مذاکره قرار گرفته‌اند، حال مهمترین این مذاکرات، می‌تواند مذاکره کاری باشد، قطعا مذاکره و داشتن یک ارتباط موثر با مشتری، حرف اول را در پیروزی و موفقیت در فروش خواهد زد، در غیر اینصورت، تنها کافیست با یک ارتباط ضعیف و غیر اصولی، به کل، مشتری‌هایتان را از دست بدهید! بسیاری از افراد تصور می‌کنند که برقراری ارتباط موثر با مشتری، آسان است، منتها گاهی اوقات چگونه صحبت کردن، لحن صدا، رفتار و برخورد در لحظات حساس ارتباط شما با مشتری، بسیار سخت است. لازم است بدانید، یک ارتباط موثر می‌تواند به یک پیروزی و در نتیجه به یک فروش بزرگ دست یابد. چگونگی برقراری ارتباط با مشتری، قواعد خاص خودش را دارد و افرادی در این راه موفق می‌شوند که از ترفندهای ارتباط موثر آگاهی داشته باشند، برای اینکه قواعد ارتباط با مشتری را بدانید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 

توانایی برقراری ارتباط موثر با صاحبان تجاری، این امکان را به شما می دهد تا با ارتباط‌هایی که برقرار می کنید، از حداکثر ظرفیت خود، سود ببرید.

ترفندهای برقراری ارتباط موثر با مشتری:

 اولین تکنیک موثر برای داشتن یک ارتباط فوق العاده، اینست که به طور کامل خودتان را برای یک نبرد آماده کنید، هوش کلامی بالا، خوش برخورد بودن، لحن مناسب و در کل کاریزماتیک بودن، آپشن‌های شما برای داشتن یک ارتباط موثر است. لازم است بدانید که اطلاع از هدفتان و اینکه در نهایت می خواهید به چه چیزی برسید، را در ذهن خود حلاجی کنید.

سعی کنید از عبارات معمول و تکراری در جملات خود استفاده نکنید ولی اشتیاقتان را درست و حسابی نشان دهید. کاریزماتیک باشید، به اینصورت که از زبان بدن خود در هنگام صحبت کردن استفاده کنید.

جالب است بدانید، قانون NLP که یک علم کاربردی و برجسته رفتاری در فروش می‌باشد، می‌گوید:

 ارتباط موثر برابر است با تسلط بر تکنیکها، روشها و بهره گیری از حواس پنجگانه!  در واقع NLP و  Pacing( آینه طرف مقابل شدن) به فروش بهتر و موفقیت در آن کمک می کند و معتقد است که هر چقدر بیشتر از زبان بدن خود و دست و بدنتان در هنگام ارتباط استفاده کنید، دامنه‌ی ارتباط شما گسترده تر، متقاعدکننده تر و جذاب‌تر به نظر می رسد و می تواند طیف وسیعی از شک و شبهه های مخاطب شما را برطرف نماید.

کلیشه‌ها را کنار بگذارید و از تمام ابعاد و حواس خود در ارتباطتان بهره بگیرید.

لبخند را فراموش نکنید، هنگامیکه با لبخند با مخاطب خود صحبت می‌کنید لحن صدایتان فرکانس بالاتری به خودش می گیرد و حس اعتماد و جذابی را به مخاطب می بخشد.

گوش کردن ( نه شنیدن ) را بیاموزید و حرف هایتان را شمرده شمرده و رسا بیان کنید.

 لازم است بدانید: قدرت بیان شما و اطمینان شما از گفته هایتان می تواند یک نتیجه‌ی خارق العاده را در دستان شما قرار دهد. تمام این موارد می تواند بیانگر این باشد که هنگامیکه شما کانال ترجیحی مشتری را پیدا کردید، آنوقت می توانید قدرت مذاکره را لمس کنید.

 

 

کانال ترجیحی مشتری از سه ضلع دیداری، شنیداری و جنبشی یا لمسی تشکیل شده است که برای اینکه بتوانید در فروش موفق باشید بایستی بتوانید ابتدا کانال‌های ترجیحی مشتری خود را بیابید و سپس به واسطه آن اطلاعات خود را به او منتقل نمایید. که به واسطه این ارتباط به صورت ناخود آگاه شما تاثیر به سزایی روی فرد مورد نظر خود میگذارید.

پیدا کردن کانال ترجیحی مشتری هم به هوش شما بستگی دارد و کافیست با کمی دقت به ظاهر و صحبت هایش کانال ترجیحی او را یافته و اطلاعات را مطابق همان کانال به او منتقل کنید. جالب است بدانید هنگامیکه موفق شدید کانال ترجیحی مشتری خود را پیدا کنید، آنوقت نتیجه ی دلخواهتان را بدست می آورید.

 

نویسنده: مریم عربلو

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *