فروختن مهارتی است حیاتی و برای زنده ماندن باید هنر فروختن را بیاموزیم. فروختن محدود به گرفتن پول در ازای دادن یک کالا نیست یا دست کم منظور فروختن خودرو، تلویزیون یا مواد غذایی نیست. یکی از ضروری ترین نیازهای یک فروشنده این است که توانایی فروش توانمندی های خود را داشته باشد. اگر بتوانید توانمندی هایتان را بفروشید، به گروه ثروتمندان خواهید پیوست؛ همان گونه که یک آسمان خراش روی فونداسیون قرار دارد، پایههای ثروتمندشدن هم فروختن است. با فروختن مهارتها، توانمندی ها، ایده ها و هنرهایمان می توانیم به ثروت برسیم. البته ناگفته نماند، منظورم از ثروت فقط پول نیست، بلکه منظورم آن چیزی است که می تواند برای ما پول، رفاه، سلامتی، خوشبختی، سعادت، شهرت، محبوبیت، احترام و اعتبار به بار آورد. این عوامل را ثروت میدانم. اکنون بیاییم نظری به تعدادی از افراد ثروتمند دنیا بیندازیم.

۱. مایکل جردن چه چیزی برای فروش داشت که او را به یک ثروتمند جهانی

تبدیل کرد؟ هنر، مهارت و توانمندی هایی که در عرصه ورزش به جهان فروخت و با آن به شهرت، محبوبیت، پول و موفقیت رسید و هر روز هم به آن افزوده می شود.

٢. الکس فرگوسن، سرمربی تیم منچستر یونایتد، او چه چیزی برای فروش به بازار ارائه کرد ؟

مهارت های رهبری و توانمندی هایش برای دریافت بیشترین توان با فوتبالیست هایی که آنها را رهبری می کرد، بنابراین هنر رهبری کردن و عرضه آن به دنیای فوتبال از او یک ثروتمند ساخت و نامش را در دنیای فوتبال جاودانه کرد.

٣. چارلی چاپلین، هنرپیشه انگلیسی و نابغه عالم سینما، او چه کرد و چه چیزی فروخت ؟

او هنر برقراری ارتباط با مخاطبش را در عالم سینما به فروش رساند. چارلی توانست از قدرت نفوذش استفاده کند، بینندگان سینما را به وجد بیاورد، آن ها را در سراسر جهان به سینما بکشاند و با فروش هنرش در ردیف ثروتمندان جهان قرار بگیرد.

۴. اسين بولت، دونده جاماییکایی، چه چیزی می فروشد؟

او توانمندی هایش را برای هماهنگی بین اعصاب و عضلات و قدرتش را با استفاده از قدرت بالای تنفسش و ترکیب آنها در قالب یک قهرمان دوومیدانی به جهانیان معرفی کرد و بین ثروتمندان قرار گرفت.

۵. استیو جابز، بنیان گذار شرکت اپل و نابغه قرن بیست ویکم، او نه پدر و مادر ثروتمند و پولدار و نه تحصیلات عالیه داشت و لقب دکتر و مهندس را هم با خود یدک نمی کشید، او چگونه ثروتمند شد؟ او توانایی هایش را از ذهنی خلاق و ایده پردازی های ارزشمندش به دست اورد به این توانمندی ها هنر رهبری را هم اضافه کرد. او با استفاده از پتانسیل دیگران و خلق فضایی برای شکوفا کردن استعداد دیگران، تغییراتی در دنیا ایجاد کرد که خودش و افراد زیادی را مستقیم و غیرمستقیم در جمع ثروتمندان قرار داد.

۶٫ آنتونی رابینز، سخنران در حوزه موفقیت و رشد فردی، با بهره گرفتن از قدرت کلام و فروش سخنانش به مردم سراسر دنیا، از فقر و گمنامی خود را به اوج ثروت و شهرت رساند. او چه چیزی فروخت؟

او اندیشه اش را در قالب گفتار به جهان ارائه کرد و به ثروت زیادی دست یافت. او هم اکنون صاحب یک جزیره است که در آنجا دوره های آموزشی برگزار می کند و در سال میلیونها دلار درآمد از این راه به دست می آورد.

٧. اپرا وینفری، مشهورترین مجری برنامه شوی تلویزیونی در امریکا که با تمام وجودش فقر و بدبختی را لمس کرده بود، چه چیز داشت؟

در دوران نوجوانی بارها به او تجاوز شد. به جای اینکه گام برداشتن در مسیر بدبختی را ادامه دهد، جهت حرکتش را تغییر داد و با استفاده از نبوغ و خلاقیتش خود را مطرح ترین مجری امریکایی معرفی کرد و حتی شهرت خود را به سراسر دنیا گسترش داد و با فروش خلاقیت و نبوغ خود توانست به یک ثروتمند مطرح دنیا تبدیل شود.

۸. استیون اسپیلبرگ، کارگردان مطرح آمریکا، چه کرد؟

او با ساخت فیلم «تایتانیک» توانست به شهرت، محبوبیت و ثروت در دنیا برسد، نام و نشانی از خود برجا بگذارد، به جایزه اسکار در سینما دست یابد و افراد زیادی را در سراسر دنیا به سالن های سینما بکشاند. او توانست از قوه خلاقیت و ابتکارش استفاده کند و افرادی را کنار یکدیگر گرد آورد و با استفاده از پتانسیل این افراد در قالب فیلم «تایتانیک»، نبوغش را به دنیا بفروشد و دنیایش را به شدت تغییر دهد، نگاه های زیادی را به سمت خود بکشاند و در میان ثروتمندان جهان جایی برای خود دست و پا کند.

۹٫ راندا برن، خالق فیلم «راز»، چه چیز برای فروش داشت؟

او توانست با استفاده از نبوغ و خلاقیتش، مصاحبه با بزرگترین سخنران نویسندگان حوزه موفقیت و رشد فردی و با بهره گیری از قانون جذب، افرادی مانند برایان تریسی، جک کنفیلد، جان د مارتینی، باب پراکتور، جو ویتالی را در مقابل دوربین فیلم برداری قرار دهد و یکی از پربیننده ترین آثار را خلق کند. او ضمن اینکه توانست زندگی انسان های زیادی را روی کره زمین تغییر دهد، میلیاردها دلار ثروت خلق کرد و ردپایی از خود در جهان برجا گذاشت.

۱۰. اوریانا فالاچی، خبرنگار و مصاحبه گر ایتالیایی، چطور؟

او با استفاده از هوش بالای خود در مقام مطرح ترین خبرنگار و مصاحبه گر سیاسی قرن، با طراحی پرسش های قدرتمند و تأثیرگذار، پادشاهان و رؤسای جمهور زیادی را در جهان تحت فشار قرار داد. او به دنبال پاسخ پرسشهای قبلی سؤال هایی طرح می کرد که چهره های برجسته سیاسی را به چالش می کشیدند.
وقتی به شیوه موفقیت و رسیدن به ثروت و شهرت اوریانا فالاچی دقت می کنیم، فقط یک هنر برجسته در این زن نمایان می شود و آن هم فقط شیوه طرح سؤال است. استفاده از هنر سؤال کردن و فروش سؤالها توانست یک گمنام را به یک چهره جهانی تبدیل کند.

۱۱. گری گاسپاروف، نابغه شطرنج روسی، چه کار کرد؟

او با استفاده از هوش و قدرت جابه جایی مهره های شطرنج و گذاشتن آنها در خانه های مناسب، به چهره بی بدیل شطرنج جهان تبدیل شد و با هر حرکت مهره های شطرنج، برای خود ثروت خلق کرد و نام خود را در تاریخ شطرنج جهان به ثبت رساند. گاسپاروف با فروش فکرش در قالب بازی شطرنج لقب «نابغه» را به خود اختصاص داد و مسیر زندگی نسل آینده اش را تحت تأثیر قرار داد. بسیارند چهره هایی از این دست که توانستند با دستان خالی ثروت ساز و تاریخ ساز شوند.

شاید در ذهن خوانندگان عزیز و گرامی این پرسش به وجود بیاید که آیا این گونه موفقیت ها فقط خاص خارجی ها هستند؟ آیا نمونه هایی از این دست در داخل کشورمان داریم یا فقط باید الگوهای خارجی را مدنظر قرار دهیم؟
باید پاسخ عزیزان را چنین بدهم:

 

خدای آنها، خدای ما هم هست و
نسل همه ما انسان ها از حضرت آدم و حوا نشئت گرفته است.

آنچه در بین ما انسانها تفاوت ایجاد می کند، نحوه نگرش ما به خودمان و اطرافمان است. کافی است چشمانمان را باز کنیم تا هم خاکزادگان عزیزمان را ببینیم که با دستانی خالی خود را از پایین ترین سطح یا از صفر بالا کشیدند و جایگاهی را به خود اختصاص دادند.

۱. حسین رضازاده، قهرمان جهان و المپیک در رشته وزنه برداری، از کوچه پس کوچه های اردبیل شروع کرد و با جابه جایی وزنه ها توانست به شهرت و ثروت دست پیدا کند.

٢. احد عظیم زاده، بزرگ ترین تاجر ایرانی در صنعت فرش دستباف ایرانی، با استفاده از قدرت اراده و پشتکار و ترکیب آنها و خطر کردن توانست خود را در جمع کارآفرینان برتر ایرانی قرار دهد و به عنوان یکی از نیکوکاران برجس کشورمان نام خویش را به ثبت برساند.

٣. مرتضی مهرزاد، بلندقدترین مرد ایرانی که در سال ۸۸ مقابل دوربین تلویزیون در برنامه «ماه عسل» قرار گرفت، با بیان ارزوها و خواسته هایش – به دست آوردن سلامتی، داشتن خانه و دیدن علی کریمی از نزدیک – برام احسان علیخانی، مجری توانمند کشورمان، امروز یکی از افتخار آفرینان پارالمپیک در رشته والیبال نشسته است که مدال طلای این رشته را به گردن آویخته است. او در مدرسه به دلیل توهین، تحقیر و تمسخر دیگران، مجبور شد ترک تحصیل کند و خانه نشین شود. مهرزاد از فیزیک بدنی و معلولیت یا که هر دو مورد به ظاهر تحدید به شمار می آمدند، یک فرصت طلایی ساخت و افتخار پرچم داری پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو را نصیب خود کرد.

در خاتمه باید از دوست عزیز، گرامی و خستگی ناپذیری یاد کنم که در بیست سالگی با خرید یک عدد خودکار بیک از سوپر مارکت روبه روی روزنامه همشهری در سال ۱۳۸۱، بدون هیچ گونه حمایت مالی از طرف خانواده، با نوشتن مقاله در نشریات متفاوت و در کنار آن تأسیس بنگاه انتشارات کتاب، کتابهای ارزشمندی را به بازار کتاب هدیه کرد که بین آن همه کتاب ترجمه اثر مرکب از دارن هاردی در ظرف سه سال فقط در یک انتشارات به چاپ نوزدهم رسید و توانست با ارائه این کتاب نقشی مهم در تغییر زندگی افراد بازی کند و به ثروت معنوی، شهرت، محبوبیت و تاثیرگذاری در میان جوانان دست یابد .دوستی با حسین یاغچی عزیز برای من مایه افتخار و مباهات است.

همراهان عزیز، نمونه افراد معرفی شده و نمونه های بسیار دیگری که فضای کافی برای معرفی آنها نداریم، بدون هیچ سرمایه مالی از صفر و با دستان خالی شروع و از ثروت خدادادی استفاده کردند و خود را از دره به قله کشیدند.

هم اکنون با الهام گرفتن از این مطالب، خودکار و کاغذتان را بردارید و بنویسید که چه چیزی برای عرضه دارید؟

اطمینان کامل داشته باشید که پروردگار جهان شما را با گنجی گرانبها به این دنیا فرستاده است، فقط کافی است وقت بگذارید و آن را پیدا کنید و در عمل ثابت کنید شما هم می توانید ردپایی از خود برجا بگذارید.

 

قله منتظر شماست، شروع کنید!

برگرفته از کتاب جدید و پرفروش حمید امامی

همه خریدارند اگر تو فروشنده باشی

کتاب همه خریدارند، اگر تو فروشنده باشی

1 دیدگاه. خروج و جدید

سلام.دوستت دارم آقای امامی.امیدوارم هرچه زودترگوهره وجودم رو پیداکنم.تااینکه منم نقشی درموفقیت دیگران وخودم وخانواده ام داشته باشم.از اینکه بامطالبتون ماروبه خودمون میارید.سپاس گزارم.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *